Néhány napja egy Facebook poszt alatt, amiben az egyik mosható pelenka márkáról tettem ki egy képet, vita alakult ki a kommentelők között, miszerint nem is olyan egyszerű és pénztárcakímélő a mosipelus, mint amilyennek azt hirdetik. Nagyon sokszor találkozom olyan tévhitekkel, amelyeket tényként állítanak sokan, ezért szeretném ezek közül eloszlatni a leggyakrabban előfordulókat.
A mosipelus állandóan átázik, és gyakran kell cserélni
Ha átázik egy mosható pelenka, akkor az általában amiatt fordult elő, mert nem megfelelően illeszkedik a baba testére. Ha a pelenka passzol a baba alkatára és megfelelő nedvszívó anyaggal van megtöltve, akkor biztos a szivárgásmentesség. Egy nappali pelenka körülbelül 3 órán át bírja csere nélkül, de vannak speciális éjszakai mosható pelenkák is, amelyek segítségével az egész éjszaka időtartama alatt nem szükséges a pelenkacsere.
Nem is környezetbarátabb, mint az eldobható változat
Ez egy mítosz, amely hosszú évek óta kitörölhetetlenül kering a levegőben. De lássuk a tényeket, amelyek segítségével átfogóan össze tudjuk hasonlítani az újrahasználható és eldobható pelenkák környezeti hatásait.
1500 liter nyersolaj kell ahhoz, hogy elegendő eldobható pelenkát készítsünk egy gyermek számára a születéstől a biliig, és 10-szer több víz, mint amennyit a mosipelus kimosásához használnánk fel. Sok esetben az emberek azt gondolják, hogy a mosáshoz használt víz a legnagyobb probléma, de ha figyelembe vesszük, hogy mennyi vizet használnak fel az eldobható pelenkák gyártása során, ez össze sem hasonlítható a mosipeluséval.Gyermekenként 1 tonna veszélyes hulladékot termel az eldobható pelenka, amely legalább 500 évig nem bomlik le. Míg a mosható pelenkákat megőrizhetjük a kistestvérnek, elajándékozhatjuk, de akár el is adhatjuk használtan.
Macerás – túl sok munka
“Amíg a pelenkát mosod, a babádtól veszed el az időt, amikor vele is foglalkozhatnál”, hangzik el, vagy olvasható anyukás csoportokban, fórumokon. Kb 5 perc bepakolni a mosógépbe, majd kivenni őket, kb 5 perc kiteríteni, és ugyanennyi elpakolni őket száradás után. Ez 2-3 naponta jelent egy többletmosást és ennyi. Szerencsére ma már nem kell a közeli folyóhoz elsétálni a szennyeshez, hogy kézzel súroljuk ki a foltokat a pelenkából, csak a fürdőszobában vagy mosókonyhában lévő mosógépbe kell berakni őket. A koszos eldobható pelenkákat kivinni a kukába és elmenni a drogériába/áruházba újabb adag eldobhatót venni mennyivel kevesebb idő?
A mosható pelenka késlelteti a járást, csípőproblémákat okoz, és megnehezíti a mozgásfejlődést
Az én generációm és az én korom feletti emberek mindannyian textilpelenkát viseltünk baba korunkban. Az első eldobható pelenka márka csak az 1970-es évek végére került szélesebb körben forgalomban. Azelőtt mindannyian textxilpelusba voltunk csomagolva általában gumibugyival, és mégis tudunk járni. Lehetetlen bizonyítani, hogy a mosipelus negatív hatással van a gyermekek mozgásfejlődésére. Ráadásul, ha egy csecsemőnek egészségügyi problémája van, például csípőízületi diszplázia, általában azt tanácsolják, hogy használjon mosható pelenkát vagy tegyen rá dupla eldobható pelenkát, mivel az optimális helyzetben tartja a baba csípőjét.
Sokkal több pénzbe kerülnek
Kezdetben igen, hiszen egy db mosható pelenka több ezer Ft, míg egy eldobható ennek töredéke. Viszont a moshatót akár évekig is használhatod, az eldobhatót pedig azonnal kidobod a kukába. Ahogy múlik az idő, egyre inkább megtérül a kezdeti befektetés. Ráadásul, ha több gyermeked is születik, akkor minden gyermek számára ingyenes lesz az első után. De el is adhatod őket és így visszakapod a pénzed egy részét. A mosfipleusok között is vannak olcsóbb megoldások, ezek a prefold pelenkák, tetra pelusok, és a sima PUL külsők.
A mosipelus büdös
A mosható pelenkáknak nem kell egy hetet várakozniuk, hogy elvigyék őket a szeméttelepre. Maximum 2-3 napot várnak a szennyesben, de sokan esténként ki is öblítik őket, amíg a következő mosás következik. Az eldobható pelusok tartalmát általában nem szokás a wc-be dobni mielőtt kidobnánk a szemétbe, hanem mindennel együtt tárolgatjuk, amíg el nem viszi a kukás autó. A mosipelusba érkező szilárd tartalmak ehhez képest már akkor a wc-be kerülnek, amikor levesszük őket a babákról. Ha csak azt hasonlítjuk össze, hogy melyik mennyi időt tölt velünk koszosan, már is könnyű eldönteni, hogy melyik a büdösebb. Ráadásul a mosható pelusokat illatosíthatjuk mosáskor olyan mosóparfümökkel, illóolajokkal, amelyeket tolerálnak ezek a nedvszívó anyagok is, így az már biztos, hogy a mosi néhány naponta friss és tiszta illattal látja el a babaszobát.
Te mivel egészítenéd ki a mosható pelenka tévhitek listáját?